“Huma Quşu” Təhsilə Yardım Fondunun ADPU-da təqdimatı olub
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində (ADPU) “Huma Quşu” Təhsilə Yardım Fondunun təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Pedaqoji Universitet və Fondun rəhbərliyi, Azərbaycan Respublikasının Bosniya və Herseqovinadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vilayət Quliyev, eləcə də universitetin professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak ediblər. Fond Humay Quliyevanın xatirəsini və Humay üçün vacib olan xeyriyyəçilik, insansevərlik, vətənpərvərlik, cəsarət və başqa dəyərləri yaşatmaq məqsədi ilə yaradılıb.
Tədbirə ev sahibliyi edən ADPU-un rektoru professor Cəfər Cəfərov universitet və fondun təhsil və mədəniyyət sahələrində vahid hədəflərindən və bu istiqamətdə reallaşdırılan layihələrdən danışıb. Tədbir Humayın dostları tərəfindən hazırlanmış “Yerin hər zaman görünəcək, Humay” filminin nümayişi və Fondun sədri Şəhla Vəzirovanın çıxışı ilə davam edib. Şəhla xanım fondun iki illik fəaliyyət dövrü ərzində 6 proqram çərçivəsində 30-a yaxın qazi və tələbənin təhsilinə dəstək, ictimaiyyətlə kommunikasiya prinsipləri, eləcə də aztəminatlı ailələrdən olan gənclərin təhsil imkanlarının artırılması məqsədilə elan edilmiş ADA Universitetinin Təqaüd proqramı (3 qrant) və 2024-cü ilin Payız çağırışı formatında Kiçik qrantlar proqramında (3 qrant) iştirak qaydaları barədə təqdimat edib, sualları cavablandırıb. “Kiçik qrantlar” müsabiqəsinin qalibi Çinarə Qasımova “Huma Quşu” Fondunun onun həyatına və təhsilinə etdiyi dəyişikliklərdən danışıb.
Qeyd edək ki, Fond tərəfindən elan edilmiş müsabiqələr barədə məlumatlandırma formatlı təqdimatlar Fondun veb-səhifəsi və sosial şəbəkələrlə yanaşı, Azərbaycanın Macarıstandakı Səfirliyi, Avstriyadakı Mədəniyyət Mərkəzi, eləcə də ADA Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, UNEC, Xəzər Universiteti və başqa akademik auditoriyalarda da keçirilib.
Fond və müsabiqə barədə daha ətraflı məlumat fondun veb-səhifəsindən (https://humagushu.az/) əldə oluna bilər.

The "Huma Quşu" Educational Support Fund was presented at ASPU.
A presentation ceremony of the "Huma Quşu" Educational Support Fund was held at Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU).
The event was attended by the leadership of the Pedagogical University and the Fund, as well as the plenipotentiary ambassador of the Republic of Azerbaijan to Bosnia and Herzegovina, Vilayat Quliyev, along with a group of university professors and students. The "Huma Quşu" Fund was established in memory of Humay Quliyeva, with the goal of upholding values such as kindness, humanitarianism, patriotism, courage, and other important ideals for Humay.
The rector of ASPU, Professor Jafar Jafarov, who hosted the event, spoke about the shared goals of the university and the fund in the fields of education and culture, as well as the projects implemented in these areas. The event continued with the screening of the film "Yerin hər zaman görünəcək, Humay" (Your Place Will Always Be Seen, Humay), prepared by Humay's friends, and a speech by the Fund’s chair, Shahla Vazirova. Ms. Shahla spoke about the fund's activities over the past two years, including a six-program series supporting approximately 30 veterans and students, the application of public communication principles, and the ADA University Scholarship Program (3 grants) announced to improve the educational opportunities of talented young people from disadvantaged families. She also presented information about the fund's scholarships for 2024 and answered relevant questions. The "Small Grants" competition (3 grants) launched by the "Huma Quşu" Fund, and the changes it has made in the life and education of the competition's winner, Chinara Gasımova , were also discussed.
It should be noted that the informational presentations about the competitions announced by the Fund are being conducted on the Fund’s website and social networks, and at academic venues such as the Embassy of Azerbaijan in Hungary, the Austrian Cultural Center, ADA University, Baku Slavic University, UNEC, Khazar University, and others.
More detailed information about the fund and the competition can be found on the fund's website (https://humagushu.az/).