Humayın “Qızların STEM-də yüksəlişi” təqaüdünün qalibləri bəllidir
"Huma Quşu" Təhsilə Yardım Fondunun AZERCELL ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda və xaricdə STEM sahəsində bakalavr, magistr, PhD səviyyəsində təhsil alan və aztəminatlı ailələrdən olan qızlar üçün elan etdiyi Humayın Qızların STEM-də yüksəlişi təqaüdünün qalibləri müəyyən olunub.
Müsabiqəyə 113 ərizə təqdim edilsə də, onlardan yalnız 60-ı müsabiqənin texniki şərtlərinə uyğun tərzdə tərtib edilib. 16 namizəd isə intervüyə dəvət olunub.
Müsabiqə elan edilərkən 5 qalibimizin olacağını açıqlasaq da, intervüyə dəvət olunanların yüksək səviyyədə bilik, bacarıq və əzmkarlıq nümayiş etdirmələri, eləcə də nəticələrinin bir-birinə çox yaxın olması əsas götürülərək Fondun İdarə Heyəti tərəfindən 9 nəfərin qalib elan edilməsi haqqında qərar qəbul edilib. "Huma Quşu" Fondu bunu nəzərə alaraq AZERCELL tərəfindən ayrılan 12500 AZN həcmindəki vəsaitə eyni məbləği əlavə edərək müsabiqə fondunu 25000 AZN-ə yüksəldib və hər bir qalib 2500 AZN məbləğində təqaüdlə mükafatlandırılıb:
1. Dinara Rüstəmzadə - Bakı Ali Neft Məktəbi. “Kompüter mühəndisliyi” (1-ci kurs)
2. Nurlanə Hümbətova - UFAZ-Azərbaycan-Fransız Universiteti. “Kimya mühəndisliyi” (3-cü kurs)
3. İranə Hüseynzadə - Bakı Ali Neft Məktəbi. “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” (5-ci kurs)
4. Leyla Quliyeva - Bakı Ali Neft Məktəbi. “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” (4-cü kurs)
5. İlknur Səmədzadə - Varşava İqtisadiyyat və Humanitar Elmlər Universiteti. “Kompüter elmləri” (4-cü kurs)
6. Əsmər Abbasova - Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti. “İnformasiya təhlükəsizliyi” (3-cü kurs)
7. Səidat Həsənova - Bakı Mühəndislik Universiteti. “Kompüter mühəndisliyi” (3-cü kurs)
8. Səbinə Qasımova - Constructor Universiteti (Almaniya, Bremen). “Kompüter elmləri” (1-ci kurs)
9. Gülnarə Qəniyeva - Bakı Mühəndislik Universiteti. “Kimya müəllimliyi” (4-cü kurs)
Qeyd edək ki, Gülnarə Qəniyeva məhz xüsusi cəsarət və əzmkarlıq nümayiş etdirdiyinə görə “Cəsarət qrantı” kateqoriyasında qalib elan edilib.
Onu da bildirək ki, bir və yaxud iki valideynini itirmiş müraciətçilər arasından 10 nəfər seçilərək "Div Academy"nin təşəbbüsü və dəstəyi ilə akademiyanın kurslarına ödənişsiz formada qoşulmaq şansı əldə edəcəklər.

Winners of Humay’s “Girl’s Advancement in STEM” Scholarship Announced
The winners of Humay’s “Girl’s Advancement in STEM” scholarship, announced by the “Huma Quşu” Educational Support Fund in partnership with AZERCELL for girls from low-income families pursuing undergraduate, master’s, or PhD studies in STEM fields in Azerbaijan or abroad, have been determined.
Although 113 applications were submitted, only 60 met the technical requirements of the competition. Sixteen candidates were invited for interviews.
While it was initially announced that 5 winners would be selected, due to the high level of knowledge, skills, and determination demonstrated by the interviewees—and the fact that their final scores were very close—the Fund’s Board of Directors decided to increase the number of winners to 9. Taking this into account, the “Huma Quşu” Fund matched the 12,500 AZN allocated by AZERCELL, increasing the total fund to 25,000 AZN. Each winner has been awarded a scholarship of 2,500 AZN:
1. Dinara Rustamzada – Baku Higher Oil School. “Computer Engineering” (1st year)
2. Nurlana Humbatova – UFAZ – French-Azerbaijani University. “Chemical Engineering” (3rd year)
3. Irana Huseynzada – Baku Higher Oil School. “Process Automation Engineering” (5th year)
4. Leyla Guliyeva – Baku Higher Oil School. “Process Automation Engineering” (4th year)
5. Ilknur Samedzada – University of Economics and Human Sciences in Warsaw. “Computer Science” (4th year)
6. Asmar Abbasova – Azerbaijan State University of Economics. “Information Security” (3rd year)
7. Saidat Hasanova – Baku Engineering University. “Computer Engineering” (3rd year)
8. Sabina Gasimova – Constructor University (Germany, Bremen). “Computer Science” (1st year)
9. Gulnara Ganiyeva – Baku Engineering University. “Chemistry Education” (4th year)
It is worth noting that Gulnara Ganiyeva was selected in the “Courage Grant” category for her exceptional determination and bravery.
Additionally, 10 applicants who have lost one or both parents will receive the opportunity to join courses at “Div Academy” free of charge, thanks to the initiative and support of the academy.