“Huma Quşu” Fondu 2024-cü ilin ilk yarımilində
2024-cü ilin ilk 6 ayını “Huma Quşu” Fondu üçün uğurlu hesab etmək olar. Belə ki, ilk olaraq ötən ilin payızında elan edilən Azərbaycanda və xaricdə bakalavr və magistr təhsili almaq istəyən Azərbaycan vətəndaşları üçün “Kiçik Qrantlar Proqramı” müsabiqəsinə yekun vuruldu. Müsabiqəyə təqdim olunmuş ərizələrin və aparılmış intervyuların qiymətləndirilməsi nəticəsində ümumilikdə 5 iştirakçı 2500 AZN, 1 iştirakçı isə 1500 AZN məbləğində qrantla mükafatlandırıldı.
Mart ayının əvvəllərində Bakı Avropa Liseyi və Huma Quşu Fondu “Bakı Avropa Liseyi şagirdlərinin təhsilə yardımı” birgə layihəsinə start verdi. Layihə çərçivəsində Rəşid Behbudov Adına Dövlət Mahnı Teatrında çətin həyat şəraitinə baxmayaraq maneələri uğurla dəf edib yüksək göstəricilərə çatan və təhsilini davam etdirmək istəyən cəsur gənclərə dəstək məqsədi ilə “Qızıl toxum” macəra tamaşası nümayiş etdirildi.
Hesabat dövründə fondumuz üçün ən böyük uğur isə eşitmə və nitq qabiliyyətinin məhdud olmasına baxmayaraq, texnologiya sahəsində xüsusi bacarıq nümayiş etdirərək NASA-nın ABŞ-nin San-Dieqo şəhərində keçiriləcək Robot Yarışında Azərbaycanı təmsil edəcək komandanın tərkibinə seçilən Sənan Mirzəzadənin Huma Quşu Fondunun başlatdığı kampaniya və ianəçilərin töhfəsi sayəsində ABŞ-yə yola düşməsi oldu.
Fond tərəfindən “İstedadlı tələbələr” proqramına əsasən Ranal Qurbanova 4600 AZN, Əziz Pənaha 5000 AZN, ADA Universitetində magistr təhsili almaq üçün təqaüd proqramına əsasən Bibixanım Səmədovaya 2500 AZN, Vətən müharibəsi iştirakçıları Arif Hacıyev və Elmir Dadaşova isə müaviq olaraq 1550 AZN və 2120 AZN məbləğində təqaüd verilib.
Daha sonra fond Azərbaycanda, eləcə də xaricdə bakalavr, magistr və PhD təhsili almaq istəyən Azərbaycan vətəndaşları üçün "Qrant Müsabiqəsi: YAZ ÇAĞIRIŞI" elan etdi.
May ayının əvvəllərində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Huma Quşu” Fondunun “Cəsarətin davamlı ömrü” adlı təqdimat mərasimi baş tutdu.
Təxminən bir ay bundan əvvəl isə Budapeşt şəhərində Azərbaycanın Macarıstandakı Səfirliyində “Huma Quşu” Təhsilə Yardım Fondunun "Dəyərləri yaşayan ömür" adlı təqdimat mərasimi keçirildi.
Qeyd edək ki, hazırda "Qrant Müsabiqəsi: YAZ ÇAĞIRIŞI" proqramı üzrə intervü mərhələsinə hazırlıq gedir.

"Huma Quşu" Fund in the first half of 2024
The first 6 months of 2024 can be considered successful for the "Huma Quşu" Fund. Thus, the "Small Grants Program" competition for Azerbaijani citizens who want to get bachelor's and master's education in Azerbaijan and abroad, which was first announced last fall, has been concluded. As a result of the evaluation of the applications submitted to the competition and the conducted interviews, a total of 5 participants were awarded with a grant of 2500 AZN, and 1 participant with a grant of 1500 AZN.
At the beginning of March, Baku European Lyceum and the "Huma Quşu" Fund launched the joint project "Educational support from Baku European Lyceum students". Within the framework of the project, the "Golden Seed" adventure play was shown in the State Song Theater named after Rashid Behbudov to support brave young people who successfully overcome obstacles and achieve high results despite difficult life conditions and who want to continue their education.
The greatest success for our foundation during the reporting period was the selection of Sanan Mirzazadeh as a member of the team that will represent Azerbaijan at NASA's Robot Race to be held in San Diego, USA, despite his limited hearing and speech abilities. Thanks to the campaign launched by the "Huma Quşu" Fund and the contribution of donors, Sanan left for the United States.
As a result of the "Talented students" program, Ranal Gurbanov was awarded 4600 AZN, Aziz Panah 5000 AZN, ADA univercity graduate program-Bibikhanım Samadova 2500 AZN, and Arif Hajiyev and Elmir Dadashov, participants of the Patriotic War, were awarded 1550 AZN and 2120 AZN respectively.
Later, the fund announced "Grant Competition: SPRING CALL" for Azerbaijani citizens who want to study bachelor's, master's and PhD in Azerbaijan and abroad.
At the beginning of May, the presentation ceremony of "Huma Quşu" Fund called "Continuing Life of Courage" took place at the Azerbaijan State University of Economics.
About a month ago, the presentation ceremony of the "Huma Quşu" Educational Support Fund called "A Life with Values" was held at the Embassy of Azerbaijan in Hungary in Budapest.
It should be noted that preparations are currently underway for the interview stage of the "Grant Competition: SPRING CALL" program.